Bezprzewodowy modem audio do emisji cyfrowych
Bluetooth
Witam,

Zapraszam na prezentację bardzo taniego ale dobrze działającego, bezprzewodowego modemu audio do emisji cyfrowych.





Modem zbudowany jest z dwóch modułów zainstalowanych na uniwersalnej płytce pcb:
-moduł nadawczo-odbiorczy
-moduł zasilający



Na przednim panelu zlokalizowane są dwa potencjometry liniowe regulujące siłę sygnału audio odbieranego (zielona gałka) i sygnału audio nadawczego (czerwona gałka). Wartość rezystancji potencjometrów należy dobrać eksperymentalnie, ponieważ poziomy sygnałów audio mogą się różnić w różnych słuchawkach bluetooth. W moim przypadku, aby regulacja sygnałów audio przebiegała płynnie zastosowałem dla toru audio odbiorczego potencjometr o wartości 1MΩ a dla toru audio nadawczego 200kΩ.



Pomiędzy potencjometrami zainstalowany jest przełącznik astabilny, który włącza moduł bluetooth. Potencjometry wpięte są na wyjściu/wejściu sygnału audio, natomiast przełącznik astabilny połączony jest galwanicznie z oryginalnym przełącznikiem astabilnym na płytce bluetooth. Moduł nadawczo-odbiorczy stanowi płytka pcb wymontowana wprost z taniej (ok.25zł) słuchawki bluetooth do telefonu i tutaj przejawia się bezprzewodowość tego modemu.





Na tylnym panelu modemu zlokalizowane są dwa gniazda. Pierwsze gniazdo, to gniazdo na małego jack'a stereo do odbioru jak i przesyłania sygnału audio a drugie, to gniazdo DC zasilające cały modem. W moim przypadku w transceiverze Yaesu FT-1000MP sygnał out z modemu (czyli wyjście na zlikwidowany głośniczek słuchawki) podłączony jest do gniazda PATCH w transceiverze a sygnał in (wejście zlikwidowanego mikrofonu w słuchawce) uzyskiwany jest z gniazda AF OUT transceivera. Obydwa gniazda PATCH i AF OUT zlokalizowane są na tylnym panelu transceivera Yaesu FT-1000MP. Nadawanie załączane jest za pośrednictwem VOX w transceiverze.



Modem zasilany jest z tylnego gniazda w transceiverze 13,5VDC. Moduł zasilający układ nadawczo-odbiorczy bluetooth jest w zasadzie stabilizatorem liniowym, opartym o układ LM7805 wyposażony w przylutowany doń mały radiator wykonany z małej blaszki miedzianej. Napięcie wyjściowe stabilizatora jest dopasowane do zasilanego układu i po dołożeniu na jego wyjściu szeregowo dwóch diod 1N4007 (spadek napięcia o c.a. 1,4V) napięcie wyjściowe 5V jest obniżone do ok.3,6V czyli do takiego, jakim była pierwotnie zasilona słuchawka bluetooth (akumulator 3,6V li-ion).

Zewnętrzne napięcie wejściowe na stabilizator sygnalizowane jest za pomocą czerwonej led, natomiast napięcie wyjściowe stabilizatora (3,6V) sygnalizowane jest zieloną led. Działanie układu bluetooth sygnalizowane jest niebieską led zlokalizowaną oryginalnie na pcb ów modułu. W celu wyprowadzenia wizualnej prezentacji w/w napięć jak i działania modułu bluetooth zostały zainstalowane dwa trzpienie wykonane z plexi ( taki miałem kaprys )









Takim oto jednym ze sposobów uzyskujemy pełną separację galwaniczną transceivera z komputerem i przesyłanie sygnału audio w dwie strony. Znika również konieczność użycia kolejnego przewodu między komputerem a modemem.


  PRZEJDŹ NA FORUM