Odbiornik Rx73 na pasma 80/40m
Producent: Marian SP3NGJ, Made in Poland !
Witam,

Zapraszam na prezentację udanej, starannie zaprojektowanej i wykonanej konstrukcji odbiornika krótkofalarskiego produkcji Mariana SP3NGJ.



Jest to odbiornik z dwuzakresową superheterodyną z pojedynczą przemianą częstotliwości i ze wzmacniaczem pośredniej częstotliwości wraz z filtrem na 490kHz na rezonatorach piezo-ceramicznych. Konstrukcja odbiornika opiera się o zapomniane dziś układy scalone TCA440 lecz wykonanie poszczególnych modułów jak i całej konstrukcji jest współczesne.











Schemat odbiornika Rx73 zamieszczono za uprzejmą zgodą Mariana SP3NGJ.

Radio odbiera w modulacji LSB i CW jednakże po dokładnym dostrojeniu się umożliwia odbiór broadcastingowych stacji AM powyżej 7,2MHz, ponieważ odbiornik wykracza nieco poza tą częstotliwość wesoły Z emisji cyfrowych, które na szybko sprawdziłem, to PSK można bez problemu dekodować (używam programu DM780)

Konstrukcja zasilana jest napięciem stałym w zakresie 12-18VDC i posiada wejście antenowe UC1 jak również wyjście słuchawkowe na "małego dżeka stereo".



Pomimo prostoty układu odbiornik przy selektywności 2,5kHz radzi sobie nader dobrze na pasmach.
Gałka główna VFO działa prawidłowo a do dokładnego dostrojenia dodatkowo zainstalowany jest precyzer (fine), którym możemy odstrajać się od częstotliwości głównej z większą dokładnością w zakresie +-2kHz.
Skala częstotliwości jest analogowa, podświetlana białą led o ciepłej barwie i pomaga zorientować się na jakiej częstotliwości mniej więcej nasłuchujemy.



Naturalnie na żywo skala nie jest prześwietlona tak jak na zdjęciu.
Do zmiany pasm 80/40m służy przełącznik I-II na górnej części obudowy. Pozycja I to pasmo 80m a II 40m.

Przy kawałku drutu (ok.10m) rozwieszonym przy suficie w formie delty słychać większą część Europy. Powyżej sygnału 5/7 słychać korespondenta jak lokalną stację a naszych "radzieckich" sąsiadów pompujących "kilo waty" w swoje anteny słychać jak by stali koło nas wesoły

Chciałem sprawdzić jak Rx73 będzie sobie radził na tle innego odbiornika. Do porównania trafił się akurat odbiornik globalny Sony ICF SW-7600GR. Na takim samym odbiorniku w roku 2005 przeprowadzałem nasłuchy na antenie LW 20m przebywając na Gran Canarii (wyspy kanaryjskie)
Wracając do porównania, to Rx73 nie wypadł przy nim bynajmniej blado. Wręcz przeciwnie-zaskakiwał i to bardzo pozytywnie. Sony przy słabszych sygnałach odstawał daleko w tyle. Rx73 ma prawdopodobnie lepszy stosunek S/N a jakość odbieranego sygnału SSB i CW jest o niebo lepsza-takie przynajmniej odniosłem wrażenie. I w tym miejscu muszę dodać, że stacje ze słabym sygnałem na Rx73 nie są "przykrywane czapką" przez stacje z dużo większym sygnałem pracujące w pobliżu i to zarówno w emisji SSB jak i CW. Owszem słychać, że ktoś mocno pracuje z boku ale nie przeszkadza to na tyle, żeby utrudniało zrozumienie słabszej stacji jeśli tylko jesteśmy doń dobrze dostrojeni (jeszcze to sprawdzę przy najbliższych zawodach jak koledzy uruchomią swoje stacje QRO i będzie większy tłok na paśmie) Sony w tym momencie robił wysiadkę.

I chociaż nie ma co porównywać go do fabrycznych super konstrukcji



to myślę, że odbiornik Rx73 za sto parę złotych z pewnością nie jest jakimś gniotem, który tylko szumi, bo słychać na nim odbierane stacje czysto i wyraźnie.

Komu bym polecił Rx73? Na pewno początkującym, którzy chcą zobaczyć jak wygląda odbiór na dobrze skonstruowanym odbiorniku ale i tym, którzy chcą zabrać ze sobą w teren fajny mały odbiornik, który mogą zasilić nawet z pakietu kilku baterii lub jednego małego aku 12V, podłączając do wejścia UC1 kawałek drutu czy nawet lepszą antenę np.typu dipol z fiderem. Ja kupiłem go swojemu trzynastoletniemu synowi i w końcu mogę spokojnie pracować na swoich transciwerach wesoły

Zalety: j/w
Wady: przy tej cenie nie zauważyłem żadnych wesoły

Chciałbym z tego miejsca podziękować Marianowi SP3NGJ za ten odbiornik i życzyć jemu dalszego rozwoju jak i udanych konstrukcji, które będą równie cieszyły co rzeczony odbiornik Rx73.

Receiver Rx73

Podstawowe dane:
Odbiornik: superheterodyna z pojedyncza przemianą częstotliwości
Częstotliwość pośrednia: 490kHz
Rodzaj modulacji: LSB/CW
Zakres odbioru: 3,5MHz-3,8MHz i 7MHz-7,2MHz
Selektywność: 2,5kHz
Zasilanie: 12-18VDC
Wymiary: 150x100x70mm
Waga: ok.0,5kg


  PRZEJDŹ NA FORUM